Stomatolog i Dentysta w mieście Kraków - AGMADENT

займ на карту займ на карту срочно без отказа
Dzieci Czy dieta ma wpływ na uzębienie naszych dzieci?

Próchnicę zębów należy zaliczyć do najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Rodzice zadają sobie pytanie: co robić, aby moje dziecko jej nie miało? Co zrobić, aby powstrzymać postęp choroby?

Jednym z głównych czynników rozwoju próchnicy jest spożywanie przez dzieci zbyt dużej ilości węglowodanów – czyli cukrów. Oprócz ilości istotne znaczenie ma rodzaj i częstotliwość ich spożywania oraz czas zalegania na powierzchni zębów. Na przykład z dużą zawartością skrobi (chleb, produkty zbożowe, chipsy, frytki…) pozostają w jamie ustnej dłużej, niż słodycze. Zatem pomimo małej zawartości cukru, produkty te działają również próchniczo – twórczo!

Im częstsze jest spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany, tym większe ryzyko rozwoju próchnicy. Dużo większe szkody spowoduje tabliczka czekolady spożywana w kilku porcjach w ciągu dnia, niż taka sama tabliczka zjedzona jednorazowo. Spożywanie cukrów w trakcie głównych posiłków jest mniej szkodliwe, niż między posiłkami – dochodzi wówczas do większego wydzielania śliny, działającej ochronnie w stosunku do zębów.

Oto kilka rad, których przestrzeganie pomoże ochronić zęby naszych dzieci przed próchnicą:

• Nie pozwalajmy dzieciom na picie słodzonych napojów i jedzenie słodyczy przed snem, ponieważ w czasie snu działanie cukru jest długotrwałe. Uwaga na syropy – zwłaszcza u dzieci przyjmujących je przez dłuższy czas.

• Starajmy się, by pokarmami spożywanymi między posiłkami były zestawy produktów wymagające dłuższego żucia, a i tym samym powodujące zwiększenie wydzielania śliny (jarzyny, chleb razowy).

• Starajmy się nie pozwalać dzieciom na słodkie przekąski, a jeżeli się na to zgodzimy, to tylko pod warunkiem umycia zębów zaraz po jedzeniu.

• Unikajmy kleistych pokarmów zalegających na zębach przez długi czas!

займ на карту займ на карту срочно без отказа