Stomatolog i Dentysta w mieście Kraków - AGMADENT

Kobiety Ciąża a leczenie stomatologiczne

Kobiety spodziewające się dziecka powinny unikać sytuacji stresujących, dlatego najlepiej poddać się kompleksowemu leczeniu stomatologicznemu jeszcze przed zajściem w ciążę. Stomatologia opracowała system postępowania nawet wtedy, gdy takie rozwiązanie jest z różnych przyczyn niemożliwe.

Czy można leczyć zęby w czasie ciąży?

Tak. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości lub wiemy, że nasze uzębienie nie wykazuje się stuprocentowym zdrowiem, koniecznie trzeba skontaktować się ze stomatologiem.

Próchnica czy stan zapalny rozwijający się w jamie ustnej są czynnikami mogącymi zagrażać dziecku. Im szybciej przyszła mama zdecyduje się na leczenie, tym jej sytuacja jest korzystniejsza. Zaniechanie leczenia z powodu obiegowych opinii, że wizyta w gabinecie może być szkodliwa dla dziecka, może spowodować powiększenie się np. ubytku zęba, powstanie ostrego stanu zapalnego, pojawienie się bólu, a tym samym zwiększenie stresu związanego z wizytą, co niekorzystnie wpływa na dziecko.

Należy szczególnie wtedy pamiętać, że nieleczone choroby jamy ustnej tylko się pogłębiają. Stan zapalny sam nie zniknie, a ból będzie narastał. Zwlekając z wizytą u stomatologa narażamy dziecko na wpływ toksyn bakteryjnych, oraz na stres spowodowany dyskomfortem związanym
z chorobą.

A więc zdecydowanie lepiej leczyć zęby gdy stan zapalny nie jest bardzo zaawansowany gdy nie ma bólu a nasze samopoczucie i stan ogólny jest dobre!

A co ze znieczuleniami i antybiotykami?

Jeżeli przy rutynowych zabiegach stomatologicznych zawsze korzystałaś ze znieczuleń, to dlaczego teraz chcesz narażać dziecko i siebie na ból i dyskomfort? Oczywiście, podczas ciąży istnieją pewne ograniczenia dotyczące środków farmakologicznych, ze względu na ich wpływ na rozwijający się płód, ale Twój stomatolog powinien doradzić bezpieczny środek znieczulający.

Podobnie ma się z antybiotykami. Podczas ciąży można bowiem zastosować niektóre z ogólnie dostępnych leków i lekarz wybierze te, które nie szkodzą zdrowiu matki ani płodu.

Leczenie farmakologiczne podczas ciąży powinno być ograniczone do minimum, a decyzja
o wizycie u stomatologa – podjęta jak najwcześniej po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości w jamie ustnej – może wyeliminować konieczność zastosowania antybiotyków.

займ на карту займ на карту срочно без отказа