Stomatolog i Dentysta w mieście Kraków - AGMADENT

Protetyka Higiena protez

Jak prawidłowo utrzymać higienę uzupełnień protetycznych?

Uzupełnienia protetyczne dzielimy na stałe i ruchome. Do uzupełnień ruchomych zaliczamy: protezy całkowite oraz częściowe protezy akrylowe i szkieletowe. Protezy stałe to między innymi korony, licówki i mosty.

Każda z protez wymaga odpowiedniej higieny i pielęgnacji.

Protezy ruchome

szczoteczka_do_protez

Protezy czyścimy miękką szczoteczką po każdym posiłku. Mechaniczne czyszczenie powinno odbywać się z wyczuciem, tak, by nie dopuścić do zgięcia czy uszkodzenia smukłych elementów szkieletu, lub pęknięcia protezy. Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki do protez, z podwójną główką odpowiednią do czyszczenia wszystkich powierzchni. Gęstsze włókna i płaska część przeznaczona jest do oczyszczania zewnętrznej strony protezy, natomiast miękkie stożkowe włókna do czyszczenia wnętrza protezy.

Niezależnie od mechanicznego czyszczenia stosuje co kilka dni się również roztwory czyszczące. W tym celu należy umieścić protezy w naczyniu z roztworem antyseptyku np. 0,2%chlorheksydyną lub 3% wodą utlenioną i pozostawić je na 10 min. Uwaga – chlorheksydyna może przebarwiać protezy. Można też wykorzystać gotowe preparaty (dostępne w aptekach), pamiętając o przestrzeganiu zaleceń producenta.

Najlepsza pasta do czyszczenia to taka bez substancji ściernych (ryzyko zarysowania) lub specjalna do protez. Można też stosować szare mydło. Coraz większą popularność zdobywają myjki ultradźwiękowe do codziennej pielęgnacji protez.

Ruchome uzupełnienia protetyczne powinny być wyjmowane na noc. Tylko w szczególnych przypadkach zaleca się całodobowe użytkowanie protez. Po oczyszczeniu protezy powinny być przechowywane w suchym otoczeniu.

myjka_protezy

Protezy stałe – czyli korony, mosty, licówki.

W celu utrzymania optymalnej trwałość uzupełnień protetycznych konieczna jest prawidłowa higiena. Należy więc:

• szczotkować oraz nitkować zęby (wraz z uzupełnieniami) po jedzeniu oraz przed snem; do tego celu służą standardowe szczoteczki, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych oraz nici SUPER FLOSS. Nici te składają się z trzech części: sztywnej, ułatwiającej wejście pod przęsło mostu, gąbczastej, czyli czyszczącej oraz standardowej do płytki nazębnej.

• korzystne jest również stosowanie irygatorów wodnych oraz profilaktyki fluorkowej w celu zapobiegania próchnicy wtórnej zębów, szczególnie w miejscu połączenia uzupełnienia stałego z własnym zębem.

 

 

займ на карту займ на карту срочно без отказа