Stomatolog i Dentysta w mieście Kraków - AGMADENT

Protetyka Jak uzupełnić utracony ząb

Istnieje wiele możliwości rozwiązania tego problemu jednak, wybór tej jedynej metody zależy od warunków występujących w jamie ustnej. Najczęściej problem ten rozwiązujemy za pomocą chirurgii lub protetyki często w takich sytuacjach pomocna jest również ortodoncja.

Rozwiązanie chirurgiczne to implanty.

Implant to tytanowa śruba (podstawa) umieszczona w kości, spełniająca funkcję korzenia zęba oraz filar zęba również zbudowany z tytanu, będący bazą dla odtworzenia korony zęba.

Najczęściej implant jest umieszczany w kości dwuetapowo:

• etap pierwszy to wprowadzenie tytanowej śruby do kości,

• etap drugi następuje po okresie gojenia i połączenia się implantu z kością, kiedy to metalowy trzon stanie się jej integralną częścią, wówczas do podstawy zostaje przyłączony element na bazie którego wykonujemy koronę protetyczną.

Jest to korzystne rozwiązanie uzupełnienia braków zębowych szczególnie gdy zęby sąsiednie są zdrowe, wolne od próchnicy i wypełnień a rozwiązanie protetyczne mogłoby
naruszyć ich strukturę.

Rozwiązania protetyczne to mosty.

Most to nic innego jak min. trzy połączone ze sobą korony, z których dwie pokrywają zęby sąsiadujące z luką (tzw. zęby filarowe) a trzecia (środkowa) połączona z nimi odbudowuje brakującego zęba.

most01

Model protetyczny oszlifowanych zębów. Najedź kursorem, aby zobaczyć efekt końcowy.

Aby wykonać most potrzebujemy od dwóch do trzech wizyt w gabinecie . Na pierwszej wizycie lekarz szlifuje sąsiednie zęby, następnie wykonuje wycisk. Zęby zostają zaopatrzone koronami tymczasowymi a wycisk wysyłamy do pracowni protetycznej. Kolejna wizyta w zależności od materiału z którego wykonujemy uzupełnienie to :

• osadzenie gotowego mostu na oszlifowanych zębach (w przypadku mostu pełnoceramicznego) i zakończenie pracy lub

• sprawdzenie dopasowania podbudowy metalowej pracy do oszlifowanych zębów i ponowne odesłanie jej do pracowni w celu pokrycia metalu porcelaną ( w przypadku mostu metalowego licowanego porcelaną) oraz ostatateczne zacementowanie pracy na trzeciej wizycie.

Typy mostów:

• mosty metalowe licowane porcelaną

• mosty pełnoceramiczne

• mosty niekonwencjonalne – nie wymagające szlifowania zębów sąsiednich, zbudowane są z elementu odbudowującego brakujący ząb (korony)oraz połączonych z nim elementów zakotwiczających całość pracy na zębach sąsiednich. Najczęściej stosowane w celu odtworzenia pojedynczych zębów przednich.

 

займ на карту займ на карту срочно без отказа