Stomatolog i Dentysta w mieście Kraków - AGMADENT

Stomatologia zachowawcza Odbudowa zniszczonych próchnicą tkanek zęba

Po opracowaniu chorych, próchniczych tkanek zęba pozostaje nam ubytek, który musimy wypełnić aby szczelnie zaopatrzyć zdrowe tkanki zęba, oddzielić je od środowiska zewnętrznego, zamknąć możliwe drogi dostępu wszędobylskim bakteriom. To zaopatrzenie powinno być trwałe, estetyczne, powinno również przywrócić możliwość prawidłowego funkcjonowania zęba w jamie ustnej a więc przywrócić jego pierwotny kształt.

W przypadku małych ubytków sprawa jest prosta, wybór materiałów kompozytowych najczęściej stosowanych materiałów do wykonywania wypełnień w gabinecie jest ogromny i rozwiązuje nam sprawę w mgnieniu oka. Ale co zrobić gdy ubytek jest większy a to najprostsze rozwiązanie może okazać się nie koniecznie najlepsze?

Precyzyjny zabieg oczyszczenia zęba z próchnicy to nie wszystko, kolejny etap pracy to zaopatrzenie zęba w możliwie jak najlepszy sposób. Dzisiejsze techniki dają nam duży wybór w rozwiązaniu tego problemu. Oceny sytuacji i dobór rozwiązań powinien dokonać lekarz zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem jednak często lepsze rozwiązania wiążą się z większymi kosztami i tu konieczna jest współpraca pacjent – lekarz, oraz pełne zrozumienie problemu ze strony pacjenta, ponieważ nikt z nas nie zdecyduje się na wybór lepszego ( tyko według zapewnień drugiej strony) nadal nie rozumiejąc dlaczego musi pokryć większe koszty.

Odbudowa zębów bardzo zniszczonych ( utracona część ścianek zęba, brak punktów stycznych z sąsiednimi zębami) za pomocą rozwiązań protetycznych ( inley, onley) często przewyższa odbudowy wykonane bezpośrednio w gabinecie, trwałością i estetyką.

Inley, onley – są to prace wykonane we współpracy lekarz – pracownia protetyczna.

onley_1

Stomatolog opracowuje tkanki zęba, następnie wykonuje wycisk plastyczną masą, która utwardza się po kilku minutach po włożeniu jej na specjalnej łyżce do jamy ustnej. Ów wycisk odwzorowuje dokładny kształt zębów w buzi pacjenta. Następnie ząb zostaje zaopatrzony materiałem tymczasowym a wycisk wysłany do pracowni protetycznej.

Technik protetyk odlewa dokładny model jamy ustnej na bazie danego wycisku i wykonuje wkład dostosowany do naszego zęba. Na następnej wizycie lekarz osadza gotowy wkład w jamie ustnej pacjenta. Rozwiązanie to cechuje się dużą dokładnością, bardzo szczegółowo odwzorowuje brakujące tkanki i prawidłowo odbudowuje (niezwykle ważne dla ochrony brodawek dziąsłowych znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych) punkty styczne naszych zębów. Jest to nowoczesne wypełnienie wzmacniające ząb. Inna nazwa wkład koronowy.

onley_2

Typy prac:

• onley kompozytowy – kompozyt stosowany do tego typu uzupełnień jest tym samym światłoutwardzalnym materiałem który stosujemy w gabinecie. Jest to materiał ( najczęściej Enamel) cechujący się dużą wytrzymałością, bardzo estetyczny dający efekt kameleona a więc dostosowujący się kolorem do tkanek zęba. Wykonanie uzupełnienia kompozytowego w pracowni protetycznej eliminuje możliwość powstania skurczu polimeryzacyjnego, a więc zwiększa szczelność brzeżną wypełnienia i zwiększa jego czas użytkowania przez pacjenta. Prace kompozytowe są to uzupełnienia łatwo naprawialne w razie ewentualnych uszkodzeń.

onley porcelanowy – wykazuje nieco lepszy efekt estetyczny (porcelanę cechuje stabilność koloru, wysoki stopień transparencji) i długi czas użytkowania pracy (duża odporność na ścieranie i wysoka wytrzymałość). Biokompatybilność i brak odkładania się na nim płytki bakteryjnej – to kolejny atut tego materiału.

 

 

 

 

займ на карту займ на карту срочно без отказа