Bonding

Bonding zębów w gabinecie dentystycznymw Krakowie

Estetyka uśmiechu to coraz częstszy temat w zakresie stomatologii. Chcemy mieć nie tylko zdrowe, ale i piękne zęby: równe, w określonym kształcie i kolorze. Bonding zębów jest jednym z tych zabiegów, które pomagają uzyskać wymarzone parametry naszego uśmiechu, przy niewielkiej inwazyjności i stosunkowo niskim koszcie finansowym.

Bonding zębów ‒ co to jest i na czym polega zabieg?

Bonding (czyli odbudowa kompozytowa) zębów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i dobrą opinią zarówno wśród zadowolonych z efektów pacjentów, jak i stomatologów. To metoda, której celem jest zmiana kształtu i/lub koloru zębów przy wykorzystaniu żywicy kompozytowej. Dentysta nakłada ją starannie, modelując w ten sposób wygląd zęba.

Sprawdź, jak wyglądają zęby przed i po zabiegu bondingu.
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tzw. metamorfozy uśmiechu.
Efekty niejednokrotnie zaskakują osoby odwiedzające nasz gabinet!

Jak się robi bonding zębów?
Całą procedurę wykonania bondingu można podzielić na cztery etapy.

Etap 1

Przygotowaniedo zabiegu

Zaczynamy od wizyty higienizacyjnej, na której wykwalifikowana higienistka usuwa kamień nazębny i osad. Drugim krokiem jest wizyta kontrolna u lekarza dentysty, który sprawdza stan jamy ustnej i wyklucza występowanie próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, starć, choroby okluzyjnej i innych zmian zapalnych.


Etap 2

Leczenie

‒ warunkiem przystąpienia do bondingu jest pełne zdrowie jamy ustnej. W przypadku występowania stanów zapalnych (w tym chorób przyzębia), próchnicy, ścierania się zębów lub wad zgryzu, należy najpierw zadbać o ich wyleczenie.


Etap 3

Diagnostyka i projekt

W tym kroku wykonuje się skany cyfrowe zębów, a także zdjęcia uśmiechu, zębów i twarzy ‒ wszystko po to, by utworzyć indywidualny projekt odbudów zębów. Czasami wykonuje się deprogramację (np. z wykorzystaniem deprogramatora Koisa), której zadaniem jest m.in. dostarczenie informacji na temat nieprawidłowości zgryzu. Wówczas przez kilka/kilkanaście dni pacjent nosi aparat podobny do ortodontycznego. Zwieńczeniem etapu trzeciego jest powstanie cyfrowego projektu nowego uśmiechu, którego wizualizację w jamie ustnej pacjent może ocenić jeszcze przed wykonaniem zabiegu docelowego.


Etap 4

Bonding

Kluczowa faza bondingu, czyli nałożenie materiału kompozytowego na zęby pacjenta i radość z nowego uśmiechu.


Kiedy warto?

Nowy uśmiech z wykorzystaniem bondingu ‒ w jakich sytuacjach warto po niego sięgnąć?

Skoro już wiemy, co to jest bonding kompozytowy w stomatologii, sprawdźmy, w jakich przypadkach będzie on dobrym rozwiązaniem. W gabinetach dentystycznych Agmadent wykonujemy bonding gdy występuje:

  • diastema, czyli przerwa między jedynkami,
  • nieprawidłowe ustawienie zębów, krzywe zęby,
  • przebarwienia, martwe, uszkodzone zęby.
Bonding czy licówki?

Bonding a licówki ‒ różnice

Wiele osób zastanawia się, co wybrać: bonding czy licówki. Warto wiedzieć, że licówka jest cienkim porcelanowym płatkiem, który przykleja się do powierzchni zęba w celu zmiany jego kształtu. Wspomniany płatek jest indywidualnie przygotowany wcześniej w pracowni protetycznej na podstawie wykonanego przez stomatologa wycisku lub skanu. Widać więc, że założenie licówek to proces odbywający się na kilku wizytach. Bonding z kolei polega na bezpośrednim nakładaniu specjalnej żywicy kompozytowej po to, by uzyskać wymagany kształt zęba. Zabieg bondingu w rezultacie jest tańszy, ale może wiązać się z koniecznością wymiany odbudowy zęba po pewnym czasie, gdyż w porównaniu z licówkami jest mniej trwały, co przez niektórych traktowane jest jako główna wada. Jednak nawet w przypadku konieczności wymiany odbudowy, następuje ona szybko i sprawnie.
Decyzję co wybrać bonding/odbudowę kompozytową/czy licówki porcelanowe najlepiej skonsultować z własnym stomatologiem, który najlepiej zna nasze zęby i doradzi, która opcja będzie najwłaściwsza w naszym przypadku.

BONDING

Bonding ‒ przeciwwskazania

Bonding można wykonać jedynie w przypadku zdrowych zębów oraz przy zachowaniu nienagannej higieny jamy ustnej. W związku z tym wśród przeciwwskazań do tego zabiegu będzie: próchnica, wszelkie stany zapalne w obrębie jamy ustnej, a także jej niewłaściwa higiena.

BONDING

Flow injection i bonding

Jedną z technik odbudowy kompozytowej zębów jest flow injection. Jest to kilkuetapowa technika, która wykorzystuje materiał z żywicy kompozytowej do odbudowy startych, ukruszonych, nierównych zębów. Podczas zabiegu wykonanego techniką flow injection można rekonstruować zarówno licowe powierzchnie zębów, jak i żujące. W pierwszym etapie leczenia na podstawie skanów zębów pacjenta powstaje projekt cyfrowy przyszłego uśmiechu. Następnie technik drukuje model cyfrowy i wykonuje szyny/przenośniki do odbudowy zębów. Etap trzeci to tworzenie nowego kształtu zębów w gabinecie.

BONDING

Efekty bondingu zębów

Bonding pozwala na poprawę wyglądu zębów poprzez korektę ubytków, nierówności czy przebarwień, co przyczynia się do uzyskania pięknego uśmiechu.
Bonding można przeprowadzić w jednej wizycie u dentysty, co sprawia, że jest to szybka i skuteczna metoda poprawy wyglądu zębów.

Chcesz wiedzieć więcej o bondingu? ‒ Q&A

Profesjonalnie wykonany bonding może przetrwać od kilku do kilkunastu lat. Trwałość bondingu zależy od indywidualnych nawyków pacjenta oraz jakości zabiegu. Co zatem może osłabiać żywotność bondingu? Niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie papierosów, dieta bogata w barwiące pokarmy i napoje, a także obciążające zęby nawyki (np. obgryzanie paznokci). Kluczowe jest również odpowiednie przygotowanie zębów, tkanek otaczających, a także samego zgryzu przed przystąpieniem do nałożenia odbudów kompozytowych.

Bondingu nie da się wybielić z tego powodu, że materiał kompozytowy nie zmienia koloru podczas wybielania. Planując wykonanie bondingu można wziąć pod uwagę wcześniejsze wybielanie zębów, zwłaszcza w sytuacji, gdy wszystkie będą pokryte kompozytem i chcemy dopasować kolor odbudowy do naturalnego koloru zębów. Podczas bondingu można też wybrać takie kolory kompozytu, by nieco rozjaśnić przebarwione zęby.

Sam zabieg bondingu jednego zęba trwa do około godziny. Dłuższa natomiast jest procedura przygotowania do zabiegu, która różni się zależnie od potrzeb danego pacjenta.

Bonding to zabieg bardzo często wykonywany właśnie po leczeniu ortodontycznym. Jeżeli u pacjenta występują starte zęby, liczne ukruszenia, które są wynikiem wady zgryzu, to najpierw planuje się leczenie ortodontyczne, a następnie, po zdjęciu aparatu ortodontycznego, przystępuje się do zabiegu bondingu lub odbudowy protetycznej (np. licówek). Zdarza się też, że przy małych problemach z ustawieniem zębów bonding może stanowić alternatywę dla ortodoncji.

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć tak: dobrze wykonany bonding powinien wytrzymać wiele lat w nienaruszonym stanie i jednocześnie nie powinno być żadnego problemu z jego usunięciem. W praktyce wszystko zależy od użytych materiałów i ogólnej indywidualnej sytuacji pacjenta. Usuwanie bondingu polega na jego ścieraniu specjalnymi narzędziami stomatologicznymi przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej struktury zębów.

Cena bondingu jednego zęba waha się w polskich gabinetach w okolicach kilkuset do ponad tysiąca złotych. Jest to jednak wciąż niższy koszt, niż inwestycja w licówki, a efekt, który widać od razu, jest nie mniej zadowalający. Jeśli chcesz znać konkretne ceny usług kliniki Agmadent, w tym odbudowy estetycznej wszystkich zębów, zapraszamy Cię do zakładki cennik.

AGMADENT

W Studiu AGMADENT proponujemy zawsze taki model leczenia, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zgodny z najnowszą wiedzą specjalistyczną

dr n. med. Agata Machowska

Lekarz stomatolog
zabiegi implantoprotetyczne, odbudowy na implantach

Agnieszka Walkiewicz

Lekarz stomatolog
zabiegi implantoprotetyczne, odbudowy na implantach

UMÓW WIZYTĘ