leczenie w ciąży
Dbamy o przyszłe mamy
Jeśli jesteś już lub właśnie przygotowujesz się do ciąży, a nawet jeśli jest ona jeszcze odległą perspektywą – warto poznać zalecenia stomatologiczne i spędzić ten czas pod opieką specjalisty.
Zdrowie kobiety przed ciążą jest niezwykle istotne: ma wpływ na rozpoczęcie ciąży oraz jej przebieg. Stan jamy ustnej kobiety planującej ciążę, w jej trakcie oraz po, jest szalenie istotny. Także dieta kobiety w ciąży wpływa na stan zdrowia dziecka i intensywność ewentualnej próchnicy u potomstwa.
Gdy planujesz ciążę
Gdy planujemy ciążę, warto wykonać badanie zębów pod kątem próchnicy oraz zdjęcia rentgenowskie zębów. Zdjęcie wykluczy zmiany okołowierzchołkowe w okolicy korzeni zębów, zwłaszcza leczonych kanałowo.
W razie potrzeby należy zaplanować leczenie ewentualnych ubytków próchnicowych, dokonać odbudowy punktów stycznych między zębami oraz wykonać konieczne leczenia kanałowe.
Dobrze jest również sprawdzić sytuację zdrowotną dziąseł i przyzębia i wykluczyć ewentualne stany zapalne. W ciąży istnieje zwiększona tendencja do powstawania stanów zapalnych dziąseł, na co mają wpływ zmieniające się hormony.
Liczne badania wskazują na związek pomiędzy chorobą przyzębia matki a porodem przedwczesnym i niską wagą urodzeniową noworodków. Bakterie obecne w stanach zapalnych jamy ustnej oraz próchniczotwórcze mają negatywny wpływ na rozwijający się organizm dziecka. Niezbędne jest więc usunięcie aktywnych ognisk próchnicy u kobiet przed ciążą oraz mechaniczna i chemiczna kontrola płytki nazębnej.
Istotne jest także, by zbadać tzw. zęby mądrości, czy nie będą dokuczać w najbliższej przyszłości. Utrudnione wyrzynanie często wiąże się ze stanami bólowymi, a ewentualne zabiegi chirurgiczne czy antybiotykoterapia nie są wskazane podczas ciąży.
Warto zadbać o zdrowie i zaplanować regularne wizyty profilaktyczno-higienizacyjne przed ciążą i w trakcie aby usuwać regularnie biofilm oraz złogi nazębne sprzyjające zapaleniom tkanek otaczających zęby i rozwojowi próchnicy.
Gdy jesteś w ciąży
Pierwsza wizyta profilaktyczna u higienistki i kontrolna u lekarza podczas ciąży powinna nastąpić przed 12 tygodniem, a następne w kolejnych trymestrach. Wizyty kontrolne podczas ciąży są zalecane co 3 miesiące.
Stomatolog lub higienistka mogą również określić grupę ryzyka próchnicy, do której należymy, omówić, jak nasze zdrowie wpłynie na zdrowie dziecka, a także zalecić indywidualny program profilaktyczny dostosowany do potrzeb matki i dziecka.
Niektóre osoby podczas ciąży cierpią na wymioty lub refluks. Także zmęczenie może wpłynąć niekorzystnie na czas poświęcany codziennej higienie jamy ustnej. Koniecznym jest wtedy stosowanie profilaktyki fluorkowej oraz produktów remineralizujących szkliwo.
Czy można przeprowadzać leczenie stomatologiczne w trakcie ciąży?
Oczywiście, że tak! Najkorzystniejszy jest 2 trymestr. W ciąży przeprowadza się większość zabiegów stomatologicznych, a leczenie jest w pełni bezpieczne. Warto przywitać nowego członka rodziny w dobrym zdrowiu, nie czekać z koniecznym zabiegiem do jego narodzin. Jeśli nie zdążyłaś przed zajściem w ciążę wyprowadzić stanu jamy i ustnej na prostą, lub jakieś dolegliwości zaczęły się już w trakcie ciąży – stomatologia ma na ten czas również dobre rozwiązania. Leczenie może być podczas ciąży większym obciążeniem, ale nie z przyczyn medycznych, a samopoczucia przyszłej matki: może mieć ona gorszą formę, większy stres i mniej cierpliwości.
Czy istotne jest, aby przyszli ojcowie pojawili się u stomatologa przed urodzeniem dziecka?
Tak, ponieważ ewentualna próchnica u ojca jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby u potomka. Leczenie jamy ustnej taty i stosowanie zaleceń profilaktycznych przez ojca, może zminimalizować lub wykluczyć ryzyko próchnicy u dziecka.
Jak uchronić potomstwo przed próchnicą?
Dużo zależy od nas samych: konsekwencji w utrzymywaniu higieny jamy ustnej własnej i dziecka, oraz otwartą rozmową na ten temat z osobami, które są w jego najbliższym otoczeniu. Niestety, próchnica rozprzestrzenia się szybko, a bakterie można przenieść podczas codziennych kontaktów: poprzez używanie wspólnej łyżeczki, szczoteczki czy kubka, oblizywanie smoczka dziecka, czy nawet przez całowanie go. Próchnica może zaatakować dziąsła dziecka nawet wtedy, gdy nie ma ono jeszcze zębów mlecznych.
Główny czynnik rozpoczynający próchnicę stanowią bakterie próchniczotwórcze (streptococcus mutans), które w obecności węglowodanów (cukrów) produkują kwasy obniżające czynnik pH w jamie ustnej do poziomu 5,5 i poniżej, co rozpoczyna proces niszczenia szkliwa zębów.
Przebieg choroby próchnicowej zależy od zachowania równowagi pomiędzy działaniem czynników szkodliwych, a ochronnych. U dzieci do 3 roku życia obserwuje się szczególnie szybki rozwój procesu próchnicowego. Próchnica atakuje kolejne zęby pojawiające się w jamie ustnej. Choroba ma ostry i gwałtowny przebieg. Nieleczona szybko prowadzi do zniszczenia koron zębów i zmian zapalnych w tkankach okołokorzeniowych, co może doprowadzić do bólu i przedwczesnej utraty zębów mlecznych.
Jak prawidłowo pielęgnować zęby młodego człowieka
Należy zaplanować wizyty profilaktyczne i kontrolne wcześniej, i przekazywać młodemu człowiekowi właściwe wzorce od urodzenia.