Próchnicę zębów należy zaliczyć do najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Rodzice zadają sobie pytanie: co robić, aby moje dziecko jej nie miało? Co zrobić, aby powstrzymać postęp choroby?
Jednym z głównych czynników rozwoju próchnicy jest spożywanie przez dzieci zbyt dużej ilości węglowodanów – czyli cukrów. Oprócz ilości istotne znaczenie ma rodzaj i częstotliwość ich spożywania oraz czas zalegania na powierzchni zębów. Na przykład produkty z dużą zawartością skrobi (chleb, chipsy, frytki…) pozostają w jamie ustnej dłużej, niż słodycze. Zatem pomimo mniejszej zawartości cukru, produkty te także tworzą próchnicę.
Im częstsze jest spożywanie pokarmów bogatych w węglowodany, tym większe ryzyko rozwoju próchnicy. Dużo większe szkody spowoduje tabliczka czekolady spożywana w kilku porcjach w ciągu dnia, niż taka sama tabliczka zjedzona jednorazowo. Spożywanie cukrów w trakcie głównych posiłków jest mniej szkodliwe, niż między posiłkami – dochodzi wówczas do większego wydzielania śliny, działającej ochronnie na zęby.
Oto kilka rad, których przestrzeganie pomoże ochronić zęby naszych dzieci przed próchnicą:
• Nie pozwalajmy dzieciom na picie słodzonych napojów i jedzenie słodyczy przed snem, ponieważ w czasie snu działanie cukru jest długotrwałe. Uwaga na syropy – zwłaszcza u dzieci przyjmujących je przez dłuższy czas.
• Starajmy się, by pokarmami spożywanymi między posiłkami były zestawy produktów wymagające dłuższego żucia, a i tym samym powodujące zwiększenie wydzielania śliny (warzywa, chleb razowy).
• Starajmy się nie pozwalać dzieciom na słodkie przekąski, a jeżeli się na to zgodzimy, to tylko pod warunkiem umycia zębów zaraz po jedzeniu.
• Unikajmy kleistych pokarmów zalegających na zębach przez długi czas.