Zęby mleczne biorą udział w procesie kształtowania jamy ustnej u dzieci. Nie wolno więc bagatelizować żadnych zmian i ubytków powstałych w mlecznych zębach, licząc na to, że i tak zastąpi je stałe uzębienie.

Zęby mleczne:

• Utrzymują przestrzeń dla odpowiadających im później zębów stałych. Przedwczesne usunięcie zęba mlecznego powoduje przesunięcie się pozostałych zębów na zajmowane przez niego miejsce i zamknięcie przestrzeni przewidzianej dla jego stałego następcy – co spowoduje w przyszłości nieprawidłowe ustawienie zęba stałego i konieczność leczenia ortodontycznego.

• Są bardzo podatne na szybko postępującą próchnicę, której nie leczenie może doprowadzić do bólu zęba oraz poważnych stanów zapalnych tkanek go otaczających, czego konsekwencją jest zaburzenie rozwoju lub wyrzynania zębów stałych. Próchnica to również siedlisko bakterii, wpływających niekorzystnie na ogólny stan zdrowia dziecka.

• Zęby trzonowe są niezbędne do prawidłowego spożywania pokarmów. Dzięki nim dziecko może spożywać pokarmy twarde, rozcierając je. W wyniku przedwczesnej utraty trzonowców mlecznych u dzieci pojawia się niechęć do pokarmów twardych lub nawet zaprzestanie ich spożycia. W wyniku wyeliminowania pokarmów twardych z diety dochodzi do zaburzenia rozwoju jamy ustnej (np.  braku miejsca dla zębów stałych) oraz nieprawidłowego rozwoju mięśni (nie pracujących przy rozcieraniu pokarmu).

• Mają wpływ na naukę prawidłowej wymowy, a ich przedwczesna utrata może spowodować seplenienie.