Estetyka
W szerokim znaczeniu, przyjmowanym na ogół współcześnie, estetyka jest pojmowana (…) jako teoria piękna dzieł sztuki i przedmiotów naturalnych.
—
Nowa Encyklopedia Powszechna PWN
Estetyka powstała jako jedna z dyscyplin filozofii, i w tym sensie jest określana jako nauka o pięknie. Zajmuje się badaniem i analizą wartości estetycznych zawartych tak w dziełach sztuki, jak i w naturze oraz sposobami, w jakie one oddziałują na odbiorcę.
Piękno jest bardzo trudne do zdefiniowania, ponieważ często jest pojęciem i odczuciem subiektywnym. Jednak istnieją też uniwersalne kanony piękna, zbiór zasad harmonii, proporcji, zestawień kolorów, które śmiało można nazwać obiektywnymi – właściwymi dla danego obszaru kultury. W kręgu cywilizacji zachodniej, do której należymy, wyznacznikiem pięknego ciała jest muskulatura przypominająca grecki posąg – w kulturze np. japońskiej wyznacznikiem pięknej budowy będą małe stopy u kobiet.
Fizyczna atrakcyjność odgrywa niezwykłą rolę w naszym życiu i nie powinniśmy tego bagatelizować. Nasz wygląd zewnętrzny często świadczy o nas, jest naszą wizytówką, może także odzwierciedlać nasze cechy wewnętrzne. Czy nam się to podoba czy nie, ludzie zadbani, atrakcyjni fizycznie, zwracają na siebie uwagę innych: często postrzegani są jako bardziej przyjaźni, profesjonalni, godni zaufania. Najważniejszą częścią naszego ciała jest twarz: w niej odzwierciedlają się uczucia, ona skupia uwagę naszych rozmówców. Piękny uśmiech jest jej ozdobą.
Świadomość tego, że nasz uśmiech wygląda pięknie, wprawia nas w dobre samopoczucie i daje większą pewność siebie. Mając ładne zęby uśmiechamy się częściej. Osoba, która często się uśmiecha, sprawia wrażenie miłej i wiarygodnej. Przebarwione, nieprawidłowo ustawione zęby oraz źle dobrane wypełnienia powodują, że wstydzimy się uśmiechu, zasłaniamy usta ręką, nie sprawiamy wrażenia otwartych na rozmówcę. Nieestetyczne zęby są źródłem kompleksów i stresu. A przecież odnoszenie sukcesów osobistych i zawodowych zależne jest często od łatwości nawiązywania kontaktów międzyludzkich. Akceptując siebie i mając świadomość, że akceptuje nas otoczenie, stajemy się pewni i otwarci na drugiego człowieka.
Wraz z wiekiem zmienia się i nasz uśmiech zęby zmieniają kolor, ulegają starciu zmieniając przy tym wygląd naszej Twarzy. Warto zatem wykorzystać zdobycze medycyny i techniki, by zadbać o nasze ciało. Stomatologia estetyczna wykorzystuje naukę do przywrócenia blasku naszym zębom, a więc i do poprawy naszego samopoczucia.