Stomatologia estetyczna to dziedzina zajmująca się wyglądem jamy ustnej, dąży do harmonijnego skomponowania naszego uzębienia z całością twarzy. Naturalne piękno naszego uśmiechu zależy bowiem od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, a nawet osobowość. Stomatologia estetyczna łączy w sobie wiele działów stomatologii i wymaga specjalistycznej współpracy fachowców z różnych dziedzin.

W stomatologii estetycznej zwraca się uwagę na to, by przy jak najmniejszej ingerencji w organizm pacjenta, efekt był optymalny i długotrwały. Najczęstszymi problemami natury estetycznej, z jakimi zgłaszają się pacjenci, to nieprawidłowe ustawienie i przebarwienia zębów.

Nieprawidłowo ustawione, przebarwione zęby mogą być powodem stresów i kompleksów, a osoba, która decyduje się na poprawę swojego wizerunku, często chciała by dokonać tego jak najszybciej. Istnieje wiele sposobów rozwiązania tych problemów, jednak pamiętajmy, że czasem warto uzbroić się w cierpliwość, aby olśniewający efekt był korzystny dla naszego zdrowia oraz długotrwały.

Nieprawidłowe ustawienie zębów

Wady tego typu można skorygować ortodontycznie (leczenie długotrwałe, lecz dające najlepszy efekt), zachowawczo (w przypadku niewielkich nieprawidłowości) – za pomocą estetycznych materiałów kompozytowych, lub protetycznie – dzięki zastosowaniu licówek lub koron porcelanowych. Wybór wskazanego w danym przypadku leczenia zależy od nasilenia objawów, rodzaju wady oraz oczekiwań pacjenta.

Przebarwienia zębów

W zależności od natężenia przebarwień oraz ich przyczyny można zastosować rozwiązanie zachowawcze (przy mniejszym nasileniu) lub protetyczne przy większym).

Rozwiązania zachowawcze:

Piaskowanie – zabieg usuwający osad spowodowany spożywaniem kawy, herbaty i paleniem papierosów.

Wybielanie zębów – mimo, że sposobów wybielania zębów jest kilka, preferowaną przez nas metodą jest tzw. wybielanie nakładkowe (nocne).

Rozwiązania protetyczne:

Licówka – jest to cieniutki porcelanowy listek przyklejany na przebarwioną powierzchnię zęba.

Korona – w przypadku większego zniszczenia oraz przebarwienia naturalnego zęba (duża liczba wypełnień, zaawansowana próchnica), stosuje się korony pełnoceramiczne lub na podbudowie złotej, które są estetyczne i wytrzymałe. Pełnoceramiczna korona jest nie do odróżnienia od naszych naturalnych zębów.