W przypadku utraty pojedynczego zęba najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie implantu oraz korony pełnoceramicznej. Zaletą tego rozwiązania jest trwałe przywrócenie funkcji jamy ustnej (implant) oraz estetyki (korona), bez konieczności naruszenia zdrowych tkanek sąsiadujących zębów. Wszczep spełnia zadania naturalnego zęba, zapobiegając zanikowi tkanki kostnej.

1

Brak jednego zęba

2

Wszczepiony implant

3

Osadzenie korony pełnoceramicznej na implancie

Rozwiązania alternatywne:

• most – jest to trwałe i estetyczne rozwiązanie, zapobiegające przesuwaniu się zębów sąsiednich i przeciwstawnych oraz zapewniające piękny uśmiech. Popularne ze względu na cenę, lecz niezalecane ze względu na dwie wady: nie zapobiega zanikowi kości oraz narusza zdrowe tkanki zębów sąsiednich (w procesie szlifowania ich pod koronę).

4

most adhezyjny(niekonwencjonalny) – jest to most najczęściej nie wymagający szlifowania, jest to rozwiązanie estetyczne, jednak mniej trwałe od mostu tradycyjnego. Dodatkowo nie zapobiega zanikowi kości i może być stosowane tylko wtedy, gdy występują ku niemu odpowiednie warunki w jamie ustnej pacjenta.

5

proteza ruchoma – najmniej komfortowe rozwiązanie dla pacjenta (coraz rzadziej już stosowane), jednak spełniające swoje zadanie.

6