Kobiety spodziewające się dziecka powinny unikać sytuacji stresujących, dlatego najlepiej poddać się kompleksowemu leczeniu stomatologicznemu jeszcze przed zajściem w ciążę. Stomatologia opracowała system postępowania nawet wtedy, gdy takie rozwiązanie jest z różnych przyczyn niemożliwe.

Czy można leczyć zęby w czasie ciąży?

Tak. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości lub wiemy, że nasze uzębienie wymaga leczenia, koniecznie trzeba skontaktować się ze stomatologiem.

Próchnica czy stan zapalny rozwijający się w jamie ustnej są czynnikami mogącymi zagrażać dziecku. Im szybciej przyszła mama zdecyduje się na leczenie, tym jej sytuacja jest korzystniejsza. Zaniechanie leczenia z powodu obiegowych opinii, że wizyta w gabinecie może być szkodliwa dla dziecka, może spowodować powiększenie się np. ubytku zęba, powstanie ostrego stanu zapalnego, pojawienie się bólu, a tym samym zwiększenie stresu związanego z wizytą, co niekorzystnie wpływa na dziecko.

Należy szczególnie wtedy pamiętać, że nieleczone choroby jamy ustnej tylko się pogłębiają. Stan zapalny sam nie zniknie, a ból będzie narastał. Zwlekając z wizytą u stomatologa narażamy dziecko na wpływ toksyn bakteryjnych oraz na stres spowodowany dyskomfortem związanym z chorobą.

Zdecydowanie lepiej leczyć zęby gdy stan zapalny nie jest bardzo zaawansowany, gdy nie ma bólu, a nasze samopoczucie i stan ogólny są dobre!

A co ze znieczuleniami i antybiotykami?

Oczywiście, podczas ciąży istnieją pewne ograniczenia dotyczące środków farmakologicznych, ze względu na ich wpływ na rozwijający się płód, ale Twój stomatolog powinien doradzić bezpieczny środek znieczulający.

Podobnie ma się z antybiotykami. Podczas ciąży można bowiem zastosować niektóre z ogólnie dostępnych leków i lekarz wybierze te, które nie szkodzą zdrowiu matki ani płodu.

Leczenie farmakologiczne podczas ciąży powinno być ograniczone do minimum. Decyzja o wizycie u stomatologa – podjęta jak najwcześniej po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości w jamie ustnej – może wyeliminować konieczność zastosowania antybiotyków.