Powód choroby
Bakterie, znajdujące się w osadach nazębnych, produkują toksyczne substancje i w konsekwencji wywołują zapalenia dziąseł. Z biegiem czasu proces ten nasila się doprowadzając do powstawania w dziąśle tzw. kieszeni przyzębnych, w których to bakterie mają optymalne warunki do rozwoju. Trucizny produkowane przez bakterie powodują zanik kości, w której znajdują się zęby, następnie ich rozchwianie. W przypadku braku odpowiedniego leczenia stan ten może prowadzić nawet do utraty uzębienia.
Częściowy zanik kości widoczny na zdjęciu rentgenowskim
Jak długo trwa leczenie?
Za pomocą leczenia możliwe jest zatrzymanie utraty kości i zmniejszenie ruchomości zębów oraz przywrócenie im funkcjonalności. Leczenie jest czasochłonne i wymaga przede wszystkim współpracy pacjenta. Trzeba się liczyć z systematycznymi wizytami, rozłożonymi w czasie przez okres od kilku miesięcy – do roku. Leczenie przebiega zwykle w czterech fazach:
• Terapia wstępna (2-4 wizyt)
Mianem tym określamy zabiegi mające na celu doprowadzenie higieny jamy ustnej do optimum. Perfekcyjna higiena aż w 80% przypadków prowadzi do sukcesu, czyli trwałego wyleczenia parodontozy. Naszym zadaniem jest przeszkolenie pacjentów w stosowaniu środków pomocnych w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej. Środki te powinny być dla każdego pacjenta indywidualnie dobrane.
• Kiretaż (głęboki skaling) (2-4 wizyt)
Kiretaż to czyszczenie powierzchni korzeni zębów, które przebiega w znieczuleniu miejscowym. Używamy nowoczesnego sprzętu, by zapewnić pacjentom pełny komfort zabiegu.
• System terapii podtrzymującej (2-4 wizyt)
Aby zapewnić długotrwały efekt leczenia konieczne jest prowadzenie systemu terapii podtrzymującej, który polega na cyklicznej kontroli stanu dziąseł i zębów. Bez tego stadium osiągniecie pozytywnego efektu leczniczego jest niemożliwe.
• Zabiegi chirurgiczne
W sytuacji, gdy kiretaż nie przynosi optymalnych efektów, konieczne staje się zastosowanie zabiegów chirurgicznych. Taka jednak decyzja podejmowana jest indywidualnie przez lekarza, w konsultacji z pacjentem.