Paradontoza – to choroba przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Jest to choroba wieloprzyczynowa, na której wystąpienie, nasilenie czy przebieg ma wpływ wiele czynników.

Głównym czynnikiem powodującym schorzenia przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Na rozwój paradontozy ma również wpływ ogólny stan zdrowia: szybszy jej postęp można zauważyć u osób cierpiących na spadek odporności, choroby układu krwiotwórczego, zaburzenia układu pokarmowego, układu nerwowego, zaburzenia hormonalne czy choroby skóry. Kolejnym ważnym czynnikiem jest uwarunkowanie genetyczne – u osób obciążonych zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Jednak przy zachowaniu dobrej higieny i stałej opiece stomatologicznej choroba nie musi wystąpić. Dla osób szczególnie narażonych na możliwość wystąpienia chorób przyzębia oraz dla podtrzymania efektów leczenia tej choroby stworzyliśmy specjalny program profilaktyczno-higienizacyjny, o którego szczegółach można zapoznać się podczas wizyty.

Początek choroby

Rozwój paradontozy najczęściej poprzedza zapalenie dziąseł. Jest ono spowodowane infekcją bakteryjną, rozpoczynającą cały proces zapalny. Zawarte w nieusuniętej płytce nazębnej drobnoustroje atakują zdrowe dziąsła. W początkowej fazie choroby dziąsła mogą wyglądać prawidłowo, częściej są zaczerwienione, nadwrażliwe, sprawiają ból i krwawią. Zmiany chorobowe mogą występować w obrębie jednego do kilku zębów, lub obejmować całe łuki zębowe. Nieleczone zapalenie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie jamy ustnej.

Przebieg paradontozy

Dalsze, niewyleczony na czas, zapalenie dziąseł uszkadza włókna przyzębne, utrzymujące dziąsło ściśle wokół zębów. Powoduje to wniknięcie płytki głębiej do szczeliny dziąsłowej i prowadzi do dalszego rozwoju choroby. Powstają patologiczne kieszonki, dochodzi do zaniku kości, następuje obnażenie (odsłonięcie) powierzchni korzeni zębów. Zęby stają się nadwrażliwe, co może powodować dolegliwości bólowe, a odsłonięte powierzchnie korzeni są narażone na działanie bakterii próchniczotwórczych. Dochodzi również do niekorzystnych zmian estetycznych uzębienia. W wyniku pogłębienia powyższych objawów, głównie narastającego zaniku kości, dochodzi do rozchwiania, a z czasem wypadania zębów.

Możemy zapobiec takiemu rozwojowi wypadków, jeżeli: odpowiednio wcześnie zaczniemy walczyć z chorobą, poddamy się leczeniu stomatologicznemu i zwiększymy higienę jamy ustnej.

Zapobieganie paradontozom

Najważniejsza w zapobieganiu paradontozom jest właściwa higiena jamy ustnej, czyli prawidłowe mycie zębów, używanie nici dentystycznych, stosowanie irygatorów wodnych, szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych, kontrolne (raz na pół roku lub częstsze) wizyty w gabinecie stomatologicznym, regularne poddawanie się zabiegowi skalingu (usuwania płytki nazębnej i kamienia).

Stan zapalny dziąseł dzięki opiece stomatologicznej jest odwracalny. Należy pamiętać, że nie wykryta i nie leczona w stadium początkowym choroba może doprowadzić do dużego zaniku tkanek jamy ustnej oraz utraty zębów. Przy zaawansowanej chorobie może pojawić się konieczność leczenia chirurgicznego, co związane jest z większym dyskomfortem pacjenta. Warto więc zapobiegać, a nie leczyć.