Jednym z najważniejszych czynników zwalczania osadu i kamienia nazębnego, a więc w profilaktyce chorób jamy ustnej, jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Wbrew pozorom szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznych nie jest łatwe, i niewiele osób potrafi je wykonać w sposób prawidłowy.
Aby zwiększyć higienę jamy ustnej należy:
– oczyszczać gładkie i żujące powierzchnie zębów,
– oczyszczać przestrzenie międzyzębowe,
– oczyszczać miejsca trudno dostępne.
Technika mycia zębów, rodzaj i szczoteczki powinny być dostosowane do typu uzębienia oraz problemów z nim związanych. Tego wyboru dokonuje najczęściej stomatolog lub higienistka stomatologiczna.
Warunkiem skuteczności zabiegów higienicznych jest systematyczne oczyszczanie (trzy razy dziennie przez ok. 2 minuty) wszystkich powierzchni zębów. Tylko szczotki o prostym, niezużytym włosiu mogą prawidłowo spełniać swoje zadanie.
Do oczyszczania przestrzeni miedzyzębowych zaleca się: nici dentystyczne, wykałaczki, specjalne szczoteczki międzyzębowe oraz jednopęczkowe – zalecane również do oczyszczania miejsc szczególnie trudno dostępnych.
Nitka usuwa płytkę z powierzchni bocznych zębów, do których nie ma szans dotrzeć szczoteczka. Szczotkowanie bez nitkowania to tylko połowiczne czyszczenie. Nauczenie się tej rutyny zwróci się w postaci rzadszej konieczności ingerencji stomatologicznej.
Oczyszczanie trudno dostępnych miejsc
Trudno dostępne miejsca można oczyszczać za pomocą aparatów zwanych wodnymi irygatorami ustnymi, które za pomocą wody lub środka przeciwzapalnego pod dużym ciśnieniem wypłukują resztki pokarmowe z niedostępnych miejsc i głębokich kieszonek dziąsłowych. Po zastosowanej irygacji dziesięciokrotnie może zmniejszyć się ryzyko infekcji bakteryjnej – tym bardziej, że tym sposobem pozbywamy się z jamy ustnej znacznej ilości drobnoustrojów.
Codzienne stosowanie irygacji łącznie ze szczotkowaniem znacznie zmniejsza stan zapalny dziąsła (szacunkowo o ok. 50 %). Podczas wizyt profilaktycznych nasze higienistki doradzają produkty (pasty, szczoteczki, płukanki) dostosowane do potrzeb każdego pacjenta.