Korona protetyczna to „czapeczka” osadzana na oszlifowanym zębie
Wykonanie korony protetycznej jest najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy:
• korona zęba została zniszczona pod wpływem próchnicy,
• mamy do czynienia ze zniszczonym zębem leczonym kanałowo,
• chcemy skorygować kształt zęba.
Technika wykonania:
Przed wykonaniem korony protetycznej zęby wymagają odpowiedniego przygotowania. W zależności od tego, czy są żywe, czy też były już leczone kanałowo, stosuje się dwie metody. W pierwszym przypadku zęby należy po prostu odpowiednio oszlifować. Natomiast w drugim konieczne jest wykonanie – mocowanego w kanałach zęba – wkładu koronowo-korzeniowego, stanowiącego podbudowę dla korony.
Tak przygotowanego zęba poddaje się zabiegowi, celem którego jest otrzymanie wycisku, który trafia do pracowni protetycznej.
Oszlifowany ząb zostaje zaopatrzony w koronę tymczasową. Podczas kolejnej wizyty zostaje ona usunięta, a gotowa korona protetyczna zostaje na trwałe umieszczona w jamie ustnej. Niekiedy konieczna jest jeszcze jedna wizyta podczas której mierzymy szczelność podbudowy metalowej lub cyrkonowej przed zacementowaniem ostatecznym korony.
Wyróżniamy trzy rodzaje koron:
• korony metalowe licowane porcelaną: podbudowę korony stanowi metal, na który zostaje napalona porcelana. Najczęściej stosowanymi do wykonania podbudowy korony materiałami są stopy metali nieszlachetnych (o barwie szarej, srebrnej) oraz stopy złota. Atutem stosowania stopów metali nieszlachetnych jest ich zdecydowanie niższa cena. Natomiast stosowanie stopów złota posiada wiele zalet. Przede wszystkim złoto nie powoduje alergii, jest biozgodne oraz daje zdecydowanie najlepszy efekt estetyczny. Korony tego typu charakteryzują się bardzo ciepłym, naturalnym odcieniem, a przy tym są równie wytrzymałe jak uzupełnienia wykonane na bazie stopu metalu nieszlachetnego;
• korony wykonane techniką galwaniczną: technika ta polega na galwanicznym wykonaniu metalowej podbudowy korony, która następnie zostaje pokryta porcelaną. Metal wydzielany galwanicznie składa się w 99,5%-99,9% ze złota. Korony wykonane tą metodą charakteryzuje wysoka tolerancja biologiczna, związaną z wysoką odpornością czystego złota na korozję. Korony galwaniczno-ceramiczne, dzięki specjalistycznym procesom ich wytwarzania, cechuje duża dokładność przylegania. Niewielka grubość metalu oraz jego czerwono-złota barwa dają natomiast efekty wysoce estetyczne;
• korony pełnoceramiczne: stosowanie w koronach protetycznych ceramiki jest jednym z niewielu sposobów uzyskania naturalnej przezierności zębów. Takich efektów nie da się uzyskać koroną o podbudowie metalowej, a już na pewno nie taką wykonaną na bazie stopów nieszlachetnych. Uzupełnienia pełnoceramiczne dają zdecydowanie najlepsze rezultaty estetyczne.