Proteza to wykonane ze sztucznych materiałów zastępstwo utraconej części ciała pacjenta – w tym przypadku zębów. W stomatologii wyróżniamy między innymi protezy częściowe oraz całkowite.

• Proteza częściowa – uzupełnia brak kilku zębów. Pokrywa bezzębne wyrostki jamy ustnej pacjenta. W przypadku protezy górnej – również część podniebienia, w protezie dolnej – część okolicy podjęzykowej.

Ze względu na użyty materiał, protezy częściowe dzielimy na:

• akrylowe – wykonuje się ją z żywicy akrylowej. W przypadku protezy częściowej w różowej, imitującej kolorem dziąsło masie akrylowej zatapia się niewielkie, biegnące po powierzchni pozostałych zębów, metalowe klamerki. Służą one utrzymaniu protezy w jamie ustnej;

• szkieletowe – proteza ta składa się z pokrywających bezzębne wyrostki elementów akrylowych oraz łączących je elementów metalowych. Stosowana jest przy brakach kilku nie sąsiadujących ze sobą zębów. Dzięki bardzo wytrzymałemu szkieletowi metalowemu tej konstrukcji proteza nie zajmuje tak dużej powierzchni podniebienia (przy uzupełnieniu górnym) ani okolicy podjęzykowej (w rozwiązaniu dolnym) jak tradycyjna akrylowa. Dużym atutem protezy szkieletowej jest fizjologiczne, czyli naturalne obciążenie pozostałych w jamie ustnej zębów, czego nie da się uzyskać w przypadku protezy akrylowej częściowej.

• Proteza całkowita (akrylowa) – uzupełnia brak wszystkich zębów. Proteza ta całkowicie osłania bezzębne wyrostki w jamie ustnej pacjenta, a w przypadku protezy górnej składa się również z płyty pokrywającej podniebienie. W naszym gabinecie proponujemy estetyczne i funkcjonalne protezy z kompozytu, co zapewnia im trwałość oraz estetykę. Odpowiednio ukształtowane powierzchnie żujące oraz guzki zębów bocznych w połączeniu ze sposobem ustawienia ich w protezie dają bardzo dobrą stabilizację w jamie ustnej pacjenta. Tworzywo na płytę protezy jest dostępne w kilku kolorach, co umożliwia indywidualny dobór koloru. Zarówno zęby jak i płytę można indywidualnie charakteryzować, co nadaje protezie naturalny wygląd. Odpowiednio dobrane składniki całego systemu tzn. zęby, tworzywo, metoda ustawiania oraz sposób polimeryzacji zapewniają, iż protezę możemy nazwać biokompatybilną.