Jest to indywidualnie lub standardowo wykonany ćwiek, który osadza się w uprzednio przygotowanym kanale korzeniowym, umożliwiający dalszą prawidłową odbudowę naturalnej korony zęba. Jest elementem zabezpieczającym przed złamaniem osłabionych tkanek.

Wkłady koronowo-korzeniowe są uzupełnieniami stosowanymi w zębach leczonych kanałowo. Częścią korzeniową są zakotwiczone w kanale korzeniowym, natomiast część koronowa stanowi podstawę do dalszej (naddziąsłowej) odbudowy zęba. Na bazie osadzonego w zębie wkładu, w zależności od stopnia zniszczenia zęba, wykonujemy odbudowę materiałami kompozytowymi (w przypadku dużej ilości zdrowych tkanek twardych zęba) lub odbudowę za pomocą koron protetycznych.

Typy wkładów:

• pojedyncze (stosowane w zębach jednokanałowych) lub składane (dwu- lub trzyczęściowe, stosowane w zębach wielokanałowych o znacznej rozbieżności kanałów, gdy istnieje konieczność wykonania wkładu do więcej niż jednego kanału);

• standardowe lub indywidualne (wykonane w pracowni protetycznej);

• metalowe (wykonane ze stopów szlachetnych – złota, lub nieszlachetnych) oraz w kolorze zbliżonym do tkanek zęba (ceramiczne lub włókien szklanych – najczęściej stosowane pod odbudowy pełnoceramiczne i komozytowe).