Po opracowaniu chorych, próchniczych tkanek zęba pozostaje nam ubytek. Należy go wypełnić, aby szczelnie zaopatrzyć zdrowe tkanki zęba, oddzielić je od środowiska zewnętrznego, zamknąć możliwe drogi dostępu bakteriom. To zaopatrzenie powinno być trwałe, estetyczne, powinno również przywrócić możliwość prawidłowego funkcjonowania zęba w jamie ustnej, a więc przywrócić jego pierwotny kształt.

W przypadku małych ubytków sprawa jest prosta. Wybór materiałów kompozytowych – najczęściej stosowanych materiałów do wykonywania wypełnień w gabinecie – jest ogromny i rozwiązuje sprawę w mgnieniu oka. Ale co zrobić, gdy ubytek jest większy, a to najprostsze rozwiązanie może okazać się niekoniecznie najlepsze?

Dzisiejsze techniki dają nam duży wybór w rozwiązaniu tego problemu. Oceny sytuacji i doboru rozwiązań powinien dokonać lekarz zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem. Ze względu na możliwe wyższe koszty takiego postępowania, konieczna jest ścisła współpraca z pacjentem i wspólne dokonanie najlepszego wyboru.

Odbudowa zębów bardzo zniszczonych (utracona część ścianek zęba, brak punktów stycznych z sąsiednimi zębami) za pomocą rozwiązań protetycznych (inley, onley) często trwałością i estetyką przewyższa odbudowy wykonane bezpośrednio w gabinecie.

Inley, onley – są to prace wykonane we współpracy lekarz – pracownia protetyczna.

Stomatolog opracowuje tkanki zęba, następnie wykonuje wycisk plastyczną masą, która utwardza się po kilku minutach po włożeniu jej na specjalnej łyżce do jamy ustnej. Ów wycisk odwzorowuje dokładny kształt anatomiczny jamy ustnej pacjenta. Następnie ząb zostaje zaopatrzony materiałem tymczasowym, a wycisk wysłany do pracowni protetycznej.

Technik protetyk odlewa dokładny model jamy ustnej na bazie danego wycisku i wykonuje wkład dostosowany do naszego zęba. Na następnej wizycie lekarz osadza gotowy wkład w jamie ustnej pacjenta. Rozwiązanie to cechuje się dużą dokładnością, bardzo szczegółowo odwzorowuje brakujące tkanki i prawidłowo odbudowuje (niezwykle ważne dla ochrony brodawek dziąsłowych znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych) punkty styczne naszych zębów. Jest to nowoczesne wypełnienie wzmacniające ząb. Inna nazwa wkład koronowy.

Typy prac:

• onley kompozytowy – kompozyt stosowany do tego typu uzupełnień jest tym samym światłoutwardzalnym materiałem, który stosujemy w gabinecie. Jest to materiał cechujący się dużą wytrzymałością, bardzo estetyczny, dostosowujący się kolorem do tkanek zęba. Wykonanie uzupełnienia kompozytowego w pracowni protetycznej zwiększa szczelność wypełnienia i zwiększa jego czas użytkowania przez pacjenta. Prace kompozytowe są to uzupełnienia łatwo naprawialne w razie ewentualnych uszkodzeń.

onley porcelanowy – wykazuje nieco lepszy efekt estetyczny (porcelanę cechuje stabilność koloru, wysoki stopień transparencji) i długi czas użytkowania pracy (duża odporność na ścieranie i wysoka wytrzymałość). Biokompatybilność i brak odkładania się na nim płytki bakteryjnej – to kolejny atut tego materiału.