Implantologia
Natura i technologia
Jak dopomóc naturze – pytanie to od wieków napędzało rozwój medycyny. Implantologia to nauko o tym, jak w sposób bezpieczny i skuteczny wprowadzić do organizmu ciało obce, by ten je zaakceptował i uznał za swoje. To szczególnie ważne w stomatologii, w której czasem nawet mała zmiana – wszczepienie jednego implantu – skutkuje ogromną różnicą w życiu pacjenta, jego samopoczuciu i zdrowiu.
Implanty - czym są i kiedy się je stosuje
Implanty stomatologiczne to niewielkie tytanowe elementy, które umieszczone w kości zastępują korzenie zębów własnych pacjenta. Stanowią one filary do wykonania prac protetycznych (koron, mostów i protez), odbudowujących widoczną w jamie ustnej część koronową utraconych zębów. Implanty można bezpiecznie stosować zarówno w przypadku braku pojedynczego zęba, jak i zupełnej utraty uzębienia własnego. Tytan, z którego są zbudowane implanty, to biokompatybilny metal, dobrze tolerowany przez organizm. Implanty dentystyczne stosowane przez nas to rozwiązanie umożliwiające trwałe odtworzenie funkcji i wyglądu zębów.
Każdy ząb ma znaczenie!
Jeden ze szkodliwych mitów głosi, że brak jednego zęba w niczym nie przeszkadza, bo pozostałe przejmują jego funkcję. Nic bardziej mylnego. Zęby – wszystkie – to cały system wzajemnie wspierających się elementów nośnych. Brak nawet jednego zęba może spowodować niekorzystne zmiany w całym uzębieniu. W większości przypadków doprowadzi do przemieszczenia się zębów sąsiednich, nachylenia się ich w kierunku luki w dziąśle. Brak zęba to także utrata podparcia dla zębów przeciwstawnych, co może doprowadzić je do wysuwania się ich z zębodołu. Nawet taką sytuację da się wyprowadzić “na prostą”, jednak wtedy leczenie implantologiczne musi poprzedzić.. ortodontyczne. Wolimy zapobiegać, niż leczyć!
Gdy brakuje jednego zęba
Zależnie od czasu jaki upłynął od usunięcia zęba wykonujemy:
- implantację natychmiastową – usuwamy ząb, a następnie wszczepiamy implant oraz wykonujemy koronę tymczasową podczas tej samej wizyty
- implantację wczesną – implant zostaje wszczepiony po 8-12 tygodniach po usunięciu zęba
- implantację późną – implant zostaje wszczepiony po czasie dłuższym, niż 3 miesiące od usunięcia zęba
Po wygojeniu wykonujemy ostateczną odbudowę protetyczną na implancie – będzie to po ok 2-3 miesiącach od zabiegu implantacji.
Implant jest najlepszym rozwiązaniem przy braku nawet jednego zęba. Zastępuje brakujący korzeń i pozostawia sąsiednie, zdrowe zęby, nietknięte. Implant jest podparciem dla korony i przenosi siły gryzienia na kość, zapobiegając jej zanikowi.
Gdy brakuje wszystkich zębów
Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji są mosty na implantach. Wprowadzamy wówczas do kości mniejszą liczbę implantów, niż brakujących zębów, i osadzamy na nich most – czyli połączone ze sobą korony.
Popularnymi i bezpiecznymi rozwiązaniami są:
- mosty oparte na implantach (najczęściej od 6 implantów)
- protezy oparte na implantach (na przykład na 4 implantach).
Te dwa rozwiązania różni zasadnicza cecha – most z 6 punktami podparcia (implantami) jest rozwiązaniem stałym, którego pacjent nie wyjmuje z jamy ustnej podczas codziennej higieny. Rozwiązanie to przywraca w pełni funkcję utraconych zębów, uśmiech i pewność siebie. Ze względu na wygodę i funkcjonalność jest to rozwiązanie, które doradzamy naszym pacjentom.
Proteza na 4 punktach podparcia to rozwiązanie wygodniejsze, niż konwencjonalna wyjmowana proteza, lecz również, jak ona, nie może być stosowana w sposób ciągły. Jest to jednak rozwiązanie wysoce estetyczne i o wiele wygodniejsze, niż tradycyjna proteza.
W naszym gabinecie dopasujemy model leczenia do indywidualnych zapotrzebowań pacjenta.