szeroki uśmiech
Niezawodny i nieinwazyjny sposób na piękne uzębienie
Licówki pozwalają osiągnąć wymarzony uśmiech, przy niewielkiej ingerencji we własne uzębienie i stosunkowo niskiej cenie. Dzięki temu cieszą się dużą popularnością. Dla kogo będą dobrym rozwiązaniem? Kiedy się je stosuje i jakie są ich rodzaje? Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.
Czym są licówki?
Licówki to cienkie uzupełnienia protetyczne, które mają zastosowanie estetyczne. Mają zazwyczaj około pół milimetra grubości i są naklejane na zęby pacjenta przy pomocy specjalnych płynnych cementów.
Kiedy się je stosuje?
To rozwiązanie ma szeroki wachlarz zastosowań, które można podzielić na trzy główne kategorie:
- zmiana koloru zęba lub zębów – częściowe zasłonięcie nieestetycznych wypełnień lub przebarwień odpornych na wybielanie (np. pozostałych po leczeniu kanałowym lub po prostu pojawiających się z wiekiem), na jednym lub kilku zębach, lub o zmianę odcienia wszystkich widocznych zębów;
- zmiana kształtu – można wyrównać pourazowe ułamania brzegów jednego lub kilku zębów, a także estetycznie wydłużyć starte z wiekiem zęby;
- korekta położenia i ustawienia zębów – w tej kategorii mieści się na przykład maskowanie przerw między zębami.
Jakie są zalety licówek?
Oto lista:
- mała ingerencja w tkanki własnego zęba
- wysoki poziom estetyki, który łatwo osiągnąć (naturalny wygląd)
- duża odporność na codzienne ścieranie
- szybki czas wykonania
- zapobieganie problemom ze szkliwem
- dobra tolerancja przez organizm
- trwałość około 10-15 lat.
Jakie są rodzaje licówek?
Uzupełnienia te rozróżniamy pod względem materiału, jaki jest użyty do ich wykonania, na kompozytowe i porcelanowe. Licówki kompozytowe są tańsze, osadza się na nich kamień, przez co wyglądają naturalnie, nie wyróżniając się w uśmiechu. Są bardzo plastyczne i łatwiejsze do przygotowania.
Licówki porcelanowe pozwalają osiągnąć jeszcze bardziej naturalny efekt, dzięki większej możliwości operowania kolorem na ich powierzchni. Są także bardziej odporne na osadzanie się kamienia i trwalsze.
Pracę nad licówkami zaczynamy zawsze od rozmowy z pacjentem, poznania jego potrzeb i przedstawienia rekomendacji. Później przystępujemy do badania i dokładnej analizy zdjęć. Przygotowujemy projekt i wizualizację nowego uśmiechu. Każda licówka jest zaprojektowana indywidualnie do potrzeb danego pacjenta, bo każdy uśmiech jest inny i my wydobywamy z niego co najlepsze.