Periodontologia

Nie dać się paradontozie

Leczenie chorób przyzębia

Paradontoza – to choroba przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Jest to choroba wieloprzyczynowa, na której wystąpienie, nasilenie czy przebieg ma wpływ wiele czynników.

Jednak przy zachowaniu dobrej higieny i stałej opiece stomatologicznej choroba nie musi wystąpić. Dla osób szczególnie narażonych na możliwość wystąpienia chorób przyzębia oraz dla podtrzymania efektów leczenia tej choroby stworzyliśmy specjalny program profilaktyczno-higienizacyjny, o którego szczegółach można zapoznać się podczas wizyty.


Początek choroby

Rozwój paradontozy najczęściej poprzedza zapalenie dziąseł. Jest ono spowodowane infekcją bakteryjną, rozpoczynającą cały proces zapalny. Zawarte w nieusuniętej płytce nazębnej drobnoustroje atakują zdrowe dziąsła. W początkowej fazie choroby dziąsła mogą wyglądać prawidłowo, częściej są zaczerwienione, nadwrażliwe, sprawiają ból i krwawią. Zmiany chorobowe mogą występować w obrębie jednego do kilku zębów, lub obejmować całe łuki zębowe. Nieleczone zapalenie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w obrębie jamy ustnej.

Przebieg paradontozy

Dalsze, niewyleczony na czas, zapalenie dziąseł uszkadza włókna przyzębne, utrzymujące dziąsło ściśle wokół zębów. Powoduje to wniknięcie płytki głębiej do szczeliny dziąsłowej i prowadzi do dalszego rozwoju choroby. Powstają patologiczne kieszonki, dochodzi do zaniku kości, następuje obnażenie (odsłonięcie) powierzchni korzeni zębów. Zęby stają się nadwrażliwe, co może powodować dolegliwości bólowe, a odsłonięte powierzchnie korzeni są narażone na działanie bakterii próchniczotwórczych. Dochodzi również do niekorzystnych zmian estetycznych uzębienia. W wyniku pogłębienia powyższych objawów, głównie narastającego zaniku kości, dochodzi do rozchwiania, a z czasem wypadania zębów.

Możemy zapobiec takiemu rozwojowi wypadków, jeżeli: odpowiednio wcześnie zaczniemy walczyć z chorobą, poddamy się leczeniu stomatologicznemu i zwiększymy higienę jamy ustnej.

Zapobieganie paradontozom

Najważniejsza w zapobieganiu paradontozom jest właściwa higiena jamy ustnej, czyli prawidłowe mycie zębów, używanie nici dentystycznych, stosowanie irygatorów wodnych, szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych, kontrolne (raz na pół roku lub częstsze) wizyty w gabinecie stomatologicznym, regularne poddawanie się zabiegowi skalingu (usuwania płytki nazębnej i kamienia).

Stan zapalny dziąseł dzięki opiece stomatologicznej jest odwracalny. Należy pamiętać, że nie wykryta i nie leczona w stadium początkowym choroba może doprowadzić do dużego zaniku tkanek otaczających ząb oraz do utraty zębów. Przy zaawansowanej chorobie może pojawić się konieczność leczenia chirurgicznego, co związane jest z większym dyskomfortem pacjenta. Lepiej więc zapobiegać, niż leczyć.

Zadzwoń do nas