Program periodontologiczny zaproponowany w naszym gabinecie obejmuje wieloetapowe i wielospecjalistyczne leczenie choroby przyzębia paradontozy.

Przyczyna choroby

Paradontoza to choroba wieloprzyczynowa. Wpływ na nią mogą mieć np. uwarunkowanie genetyczne. Jednak najczęstszym bezpośrednim powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a dokładniej – bakterie, znajdujące się w nieoczyszczanych osadach nazębnych. Bakterie produkują trujące substancje, wywołujące zapalenie dziąseł. Z biegiem czasu proces ten nasila się doprowadzając do powstawania w dziąśle tzw. kieszeni przyzębnych, w których to bakterie mogą się jeszcze lepiej rozwijać. Trucizny produkowane przez bakterie powodują zanik kości, w której znajdują się zęby, następnie ich rozchwianie. W przypadku braku odpowiedniego leczenia stan ten może prowadzić nawet do utraty uzębienia.

Jak długo trwa leczenie?

Aparatu utrzymującego zęby nigdy nie udaje się przywrócić do stanu wyjściowego, jednak za pomocą leczenia możliwe jest zatrzymanie utraty kości i zmniejszenie ruchomości zębów, a także przywrócenie im funkcjonalności. Leczenie jest czasochłonne i wymaga przede wszystkim Państwa współpracy. Pacjenci muszą się przyzwyczaić do systematycznych wizyt, rozłożonych w czasie przez okres od kilku miesięcy – do roku. Leczenie przebiega zwykle w czterech fazach:

  • Terapia wstępna (2-4 wizyt)
    Mianem tym określamy zabiegi mające na celu doprowadzenie higieny jamy ustnej do stanu bliskiego optimum. Higiena aż w 80% przypadków prowadzi do sukcesu (trwałego wyleczenia parodontozy). Naszym zadaniem jest przeszkolenie Państwa w stosowaniu środków pomocnych w utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej. Środki te powinny być dla każdego pacjenta indywidualnie dobrane.
  • Kiretaż (głęboki skaling) (2-4 wizyt)
    Kiretaż to czyszczenie powierzchni korzeni zębów, które przebiega w znieczuleniu miejscowym.
  • System terapii podtrzymującej (2-4 wizyt)
    Aby zapewnić długotrwały efekt leczenia konieczne jest prowadzenie systemu terapii podtrzymującej, który polega na kontroli stanu Państwa dziąseł i zębów. Bez tego stadium osiągniecie pozytywnego efektu leczniczego jest niemożliwe.
  • Zabiegi chirurgiczne
    W sytuacji, gdy kiretaż nie przynosi optymalnych efektów, konieczne staje się zastosowanie zabiegów chirurgicznych. Taką jednak decyzję podejmuje lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta.