Stomatologia dziecięca

Zęby mleczne to podstawa

Robimy wszystko, aby nasi najmłodsi Pacjenci mieli jak najlepsze skojarzenia z wizytą stomatologiczną. Dzieci uwielbiają do nas przychodzić.

“Mleczaki” są naszymi pierwszymi zębami. Zwykle pojawiają się między szóstym, a dwunastym miesiącem życia. Dzięki zębom mlecznym dzieci zaczynają jeść pierwsze potrawy stałe,
uczą się mówić, rozwijają prawidłowy zgryz.

Niestety, funkcjonuje szkodliwy mit, że nie są tak ważne, jak zęby stałe, bo “i tak wypadną”. Nic bardziej mylnego! Jeśli zaniedbamy stan mleczaków u naszych dzieci, ryzykujemy:
1. rozwojem próchnicy
2. rozwojem chorób dziąseł
3. powstaniem wad zgryzu
4. problemami z jedzeniem i mówieniem
5. bólem i dyskomfortem.

Próchnica jest najczęstszą chorobą zębów. Powoduje ją bakteria Streptococcus mutans, która żyje w
jamie ustnej. Bakteria ta wytwarza kwas, który rozpuszcza szkliwo zębów. Jeśli próchnica nie jest
leczona, może doprowadzić do zniszczenia zębów, a nawet ich utraty.
Choroby dziąseł są wywołane przez bakterie, które żyją w płytce nazębnej. Płytka nazębna to cienka, lepka warstwa bakterii, która tworzy się na powierzchni zębów. Jeśli płytka nazębna nie jest usuwana, może zmienić się w kamień nazębny. Kamień nazębny jest twardy i trudny do usunięcia. Może powodować stan zapalny dziąseł, który może prowadzić do ropienia, krwawienia i bólu.
Wady zgryzu to nieprawidłowe ustawienie zębów w szczęce i żuchwie. Mogą być spowodowane
przez wiele czynników, w tym: wady genetyczne, nieprawidłową higienę jamy ustnej, urazy, choroby
przyzębia. Wady zgryzu mogą powodować problemy z jedzeniem, mówieniem i żuciem. Mogą również prowadzić do utraty pewności siebie spowodowanej wstydem i dyskomfortem.
Jeśli zęby mleczne są zaniedbane, mogą powodować problemy z jedzeniem i mówieniem. Dzieci
mogą mieć trudności z przeżuwaniem pokarmów, a także z wymawianiem niektórych dźwięków.
Zęby mleczne, które są chore, mogą powodować ból. Ból może być łagodny lub silny. Może występować w różnych miejscach, w tym w zębach, dziąsłach i szczęce.
Dzieci, które mają problemy z zębami mlecznymi, mogą czuć się niepewnie. Mogą być wstydliwe i
nieśmiałe. Mogą również unikać kontaktów społecznych.

Jak dbać o zęby mleczne?

Regularna higiena jamy ustnej i wizyty u dentysty są ważne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pilnuj, żeby dziecko myło zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty miękką szczoteczką i pastą z fluorem. Nakłoń, by używało nici dentystycznej 2 razy dziennie. Dbajcie całą rodziną o zdrową, różnorodną dietę, bogatą w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Unikajcie słodkich napojów i przekąsek. Regularnie odwiedzajcie dentystę. Dbając o zęby mleczne, możesz pomóc swojemu dziecku zachować zdrowe i piękne zęby przez całe życie.

Stomatologia dziecięca