Onley jest to rozwiązanie protetyczne uzupełniające braki tkanek twardych w zębach żywych oraz leczonych kanałowo. Stosujemy go w przypadku bardzo dużych ubytków próchniczych zęba, lub gdy dojdzie do złamania poszczególnych ścianek zęba, uniemożliwiających lub utrudniających odbudowę zwykłym wypełnieniem wykonywanym w gabinecie.

Stomatolog opracowuje tkanki zęba, a następnie wykonuje wycisk plastyczną masą, która utwardza się po kilku minutach po włożeniu jej na specjalnej łyżce do jamy ustnej. Ów wycisk odwzorowuje dokładny kształt zębów w jamie ustnej pacjenta. Następnie ząb zostaje zaopatrzony materiałem tymczasowym, a wycisk wysłany do pracowni protetycznej.

Technik protetyk odlewa dokładny model jamy ustnej na bazie danego wycisku i wykonuje wkład dostosowany do naszego zęba. Na następnej wizycie lekarz osadza gotowy wkład w jamie ustnej pacjenta.

Rozwiązanie to cechuje się dużą dokładnością, bardzo szczegółowo odwzorowuje brakujące tkanki i prawidłowo odbudowuje punkty styczne naszych zębów (niezwykle ważne dla ochrony brodawek dziąsłowych znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych). Jest to nowoczesne wypełnienie wzmacniające ząb, którego inna nazwa to wkład koronowy.

Wkłady kompozytowe wykazują większą trwałość, niż wypełnienia kompozytowe wykonane bezpośrednio w gabinecie. Jest to rozwiązanie estetyczne i trwałe, o nieco mniejszej twardości i większej ścieralności niż rozwiązania pełnoceramiczne.