Onley jest to rozwiązanie protetyczne uzupełniające braki tkanek twardych w zębach żywych oraz leczonych kanałowo. Stosujemy go w przypadku bardzo dużych ubytków próchniczych zęba, lub gdy dojdzie do złamania poszczególnych ścianek zęba, uniemożliwiających lub utrudniających odbudowę zwykłym wypełnieniem wykonywanym w gabinecie,

Stomatolog opracowuje tkanki zęba, a następnie wykonuje wycisk plastyczną masą, która utwardza się po kilku minutach po włożeniu jej na specjalnej łyżce do jamy ustnej. Ów wycisk odwzorowuje dokładny kształt zębów w jamie ustnej pacjenta. Następnie ząb zostaje zaopatrzony materiałem tymczasowym, a wycisk wysłany do pracowni protetycznej.

Technik protetyk odlewa dokładny model jamy ustnej na bazie danego wycisku i wykonuje wkład dostosowany do naszego zęba. Na następnej wizycie lekarz osadza gotowy wkład w jamie ustnej pacjenta. Rozwiązanie to cechuje się dużą dokładnością, bardzo szczegółowo odwzorowuje brakujące tkanki i prawidłowo odbudowuje punkty statyczne naszych zębów (niezwykle ważne dla ochrony brodawek dziąsłowych znajdujących się w przestrzeniach międzyzębowych). Jest to nowoczesne wypełnienie wzmacniające ząb. Jego inna nazwa to: wkład koronowy.

W naszym gabinecie najczęściej wykonujemy wkłady z kompozytu lub pełnoceramiczn. Decyzję o doborze materiału podejmuje lekarz, w zależności od warunków występujących u danego pacjenta.

Uzupełnienia pełnoceramiczne przewodzą światło, maskują przebarwienia oraz fluoryzują – tak jak zęby naturalne. Rozróżnienie między zębami naturalnymi, a tego typu uzupełnieniami, jest prawie niemożliwe. Wraz z własnymi zębami pacjenta uzupełnienia te mogą stworzyć jednorodną, harmonijną i naturalną całość.