Metoda ta jest bezpieczną metodą wybielania zębów. Dzięki wydłużeniu procesu wybielania (ok. 7 dni) nie dochodzi do osłabienia szkliwa, a także zmniejsza się możliwość powstania nadwrażliwości zębów. Jeśli podczas kuracji dojdzie do zwiększonej reakcji zębów na bodźce termiczne (zimno lub ciepło), efekt ten można łatwo i szybko wyeliminować, stosując preparaty fluorkowe lub wapniowe.
Wybielanie nakładkowe pacjent wykonuje samodzielnie w domu przy pomocy nakładanego preparatu wybielającego o konsystencji żelu, umieszczanego w szynie dostosowanej kształtem do jego zębów. Podczas całej terapii oraz przez dwa tygodnie po jej zakończeniu (czas stabilizacji koloru) pacjent powinien unikać produktów spożywczych mogących zabarwiać szkliwo zębów oraz nie stosować używek – produkty te mogą zdecydowanie przedłużyć proces wybielania oraz osłabić jego efekt.
Zabieg wybielania domowego jak i gabinetowego wykonuje się po wcześniejszym szczelnym zaopatrzeniu istniejących ubytków próchnicowych oraz gdy dziąsła i błony śluzowe nie wykazują oznak choroby. Preparaty wybielające powodują zmianę zabarwienia tylko organicznych tkanek. W przypadku widocznych wypełnień kompozytowych na przednich powierzchniach zębów zachodzi konieczność ich wymiany, w celu dostosowania ich barwy do nowo uzyskanego odcienia zęba.