ZABIEGI CHIRURGICZNE
Usuwać czy nie, oto jest pytanie
Ósemki rosną u większości ludzi. Dzieje się to jednak zazwyczaj późno, często nie wyrastają w całości lub zaczynają rosnąć pod kątem, gdyż w łuku zębowym nie ma już wystarczająco miejsca. Zdarza się też, że ósme zęby są wykształcone, ale nigdy nie przebijają się przez dziąsło. Przez te komplikacje stosunkowo często zdarza się, że stają się źródłem problemów: dolegliwości bólowych, stanów zapalnych, negatywnego wpływu na kształt reszty uzębienia.
Kiedy należy rozważyć usunięcie ósemek?
Jest kilka charakterystycznych, często występujących objawów, które są jasnym sygnałem do wzięcia pod rozwagę usunięcia zęba. Są to:
• stan zapalny powstający wokół zęba (lub zębów) mądrości, szczególnie jeśli jest on nawracający
• osadzenie uniemożliwiające swobodne czyszczenie i wynikająca z tego próchnica
• problematyczne i powodujące ból pełne otwieranie ust
• zbytnie stłoczenie zębów, które mogłoby w momencie ewentualnego wyrżnięcia się ósemki doprowadzić do powstania wady zgryzu
• rekomendacja ortodonty
• odczuwalny i zgłaszany przez pacjenta nacisk na sąsiednie zęby.
Zdarzają się także obawy mniej specyficzne i rzadziej spotykane, jak na przykład regularne bóle głowy, czy obrzęk na twarzy bez bólu wewnątrz jamy ustnej. Jeśli coś Cię niepokoi, lepiej powiedzieć o tym stomatologowi – czasem usunięcie „zębów mądrości” jest najmądrzejszą rzeczą, jaką można zrobić.
Jak przebiega zabieg usunięcia?
Każdy zabieg poprzedzony jest profesjonalną diagnostyką, składającą się zawsze ze zdjęcia rentgenowskiego, a w razie konieczności również tomografii komputerowej. Po analizie zdjęć zabieg usunięcia ósemek zostaje zaplanowany i omówiony z pacjentem. Zawsze podawane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu procedura jest bezbolesna.
Jak wszystkie zabiegi w naszym Studio, ekstrakcja chirurgiczna odbywa się przy użyciu mikroskopu co zwiększa precyzję zabiegu i zmniejsza objawy w okresie regeneracji.
Co po zabiegu?
Po zakończonym zabiegu nie można jeść przez co najmniej dwie godziny.
Przez kolejnych kilka dni zabronione jest także płukanie jamy ustnej, spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz niewskazana jest nadmierna aktywność fizyczna i ekspozycja na słońce.