Wybielanie: jak to zrobić dobrze
Wyróżnić możemy wybielanie jednowizytowe gabinetowe oraz nakładkowe domowe. Czasem metody te łączy się, by uzyskać najsilniejszy efekt: ten typ wybielania polecamy szczególnie w przypadku zębów, których szkliwo trudno podlega wybielaniu. W naszym gabinecie proponujemy kilka typów środków wybielających, które dostosowujemy do potrzeb pacjenta.
Wybielanie zębów w gabinecie
Szczególnie polecamy wybielanie regeneracyjne. Jest to rozwiązanie, które przynosi satysfakcjonujące efekty estetyczne, a jednocześnie regeneruje szkliwo i niweluje nadwrażliwość zębów. Na procedurę wybielania regeneracyjnego składają się trzy etapy:
- Usunięcie plam
Etap ten usuwa głęboko osadzone w zębach plamy. Preparat do wybielania regeneracyjnego to zaawansowana kombinacja środków powierzchniowo czynnych i aktywnego tlenu, który wnika głęboko w zęby, aby rozbić i usunąć przebarwienia.
- Wybielanie
W wyniku zmieszania dwóch składników otrzymujemy pianę aktywnego tlenu ze składnikiem regeneracyjnym, który wnika w strukturę szkliwa. Następuje wybielenie zębów oraz ich ponowne zmineralizowanie. Efekt: bielszy, jaśniejszy i zdrowszy uśmiech.
- Naprawa szkliwa
Zastosowanie Serum dostarcza szkliwu skoncentrowane ilości nano-hydroksyapatytu. Preparat remineralizuje i naprawia powierzchnię zębów, pozostawiając pacjenta ze zdrowym, białym uśmiechem, bez nadwrażliwości.
Co po zabiegu?
Przez co najmniej 24 godziny po wybielaniu zaleca się unikania jedzenia i picia zawierającego jakiekolwiek barwinki (np. kawa, herbata, czerwone mięso, pomidory, sos sojowy, borówki, barszcz, wino itd.). Należy utrzymywać przez ten czas tzw. „białą dietę”, czyli spożywać produkty jasne, takie jak mleko, białe pieczywo, ryby, ryż, serek wiejski, a z owoców – banany.
Wybielanie nakładkowe (nocne lub dzienne)
System do wybielania nakładkowego skutecznie remineralizuje szkliwo i znacznie zmniejsza nadwrażliwość. Po zabiegach zęby stają się nie tylko jaśniejsze, ale także zdrowsze. System ten przywraca zębom ich naturalną biel i stosowany zgodnie z zaleceniami jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta.
Wybielanie nakładkowe pacjent wykonuje samodzielnie w domu przy pomocy nakładanego preparatu wybielającego o konsystencji żelu, umieszczanego w szynie dostosowanej kształtem do jego zębów. Dzięki wydłużeniu procesu wybielania (ok.7 dni) nie dochodzi do osłabienia szkliwa ani powstania nadwrażliwości zębów. Podczas całej terapii oraz przez 5-14 dni po jej zakończeniu (czas stabilizacji koloru) pacjent powinien unikać produktów spożywczych mogących zabarwiać szkliwo zębów oraz nie stosować używek – produkty te mogą zdecydowanie przedłużyć proces wybielania oraz osłabić jego efekt.
Pakiet łączony
Pakiet łączony, czyli zabieg wybielania zębów (standardowy lub regeneracyjny) wykonany w gabinecie oraz zestaw do kontynuacji procesu w domu, to rozwiązanie polecane przy chęci osiągnięcia naprawdę dużej zmiany koloru lub u osób dojrzałych.
Zabiegi wybielania domowego jak i gabinetowego wykonuje się tylko przy zdrowych, lub wyleczonych przed zabiegiem zębach i przy zdrowej błonie śluzowej. Preparaty wybielające powodują zmianę zabarwienia tylko organicznych tkanek: w przypadku widocznych wypełnień kompozytowych na przednich powierzchniach zębów, zachodzi konieczność ich wymiany w celu dostosowania barwy do nowo uzyskanego odcienia zęba.